NOWOŚCI
Z HISTORII SPEEDWAYAŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWYŻUŻLOWCY ZNANI I LUBIANIŻUŻLOWE ABCASY ŻUŻLOWYCH TORÓWJUBILEUSZE

 
ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW

CYKL "ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW" to pełne biografie czołowych polskich żużlowców, opisujące ich piękne kariery i życie osobiste, od dzieciństwa po kres startów. Całość uzupełniają unikalne, często bardzo archiwalne zdjęcia oraz część statystyczna. Wszystkie tomy mają miękką oprawę.
Kolejny As żużlowych torów - PIOTR BRUZDA
Przez wiele lat był jednym z liderów wrocławskiej Sparty. Zaczynał swoje starty na żużlowym torze w okresie, gdy sport ten był jeszcze romantyczną przygodą, terminując u boku starych mistrzów, z czasem stając samemu nauczycielem i wzorem dla innych. Szybko stał się nie tylko czołowym zawodnikiem swojego klubu, członkiem kadry narodowej, ale i ulubieńcem kibiców, o których przychylność dbał równie sumiennie, jak o prezencję własną i swojego sprzętu. Jako jeden z pierwszych barwnymi drobiazgami starał się wprowadzić nieco kolorytu do sportu nazywanego czarnym.

Walczył na torze, ale także o możliwość podnoszenia swoich umiejętności poprzez pobieranie żużlowej nauki u najlepszych, czyli w ówczesnej lidze brytyjskiej. Nigdy na ten wyjazd nie uzyskał zgody. Ostatecznie sportową karierę, a także, w sposób tragiczny, zbyt krótkie życie, zakończył w Szwecji, która stała się jego drugą ojczyzną.

Książka ma miękką oprawę i 192 bogato ilustrowane strony. Cena – 29 złotych (w tym jest koszty wysyłki).

W specjalnej promocji: dokonując jednoczesnego zakupu książki „Asy żużlowych torów – Piotr Bruzda” z dowolną inną (dostępną) pozycją z tej serii, należy wpłacić 57 złotych
„Asy żużlowych torów” ZBIGNIEW PODLECKI
To legendarny żużlowiec Wybrzeża Gdańsk, wieloletni lider tej drużyny, jej z prawdziwego zdarzenia „Naczelnik”, a także medalista mistrzostw świata. To jednak przede wszystkim wspaniały człowiek. W książce, jej autor, gdański dziennikarz Tomasz Rosochacki, przybliża Zbigniewa Podleckiego głównie od tej mniej znanej, prywatnej, rodzinnej strony.
Równie pasjonujący jest opis doli Zbigniewa Podleckiego po tragicznym wypadku na gdańskiej ulicy, po którym, będąc niemal u szczytu kariery, zawodnik zderzyć i pogodzić musiał się z koniecznością poruszania się inwalidzkim wózku. I w tej, jakże trudnej sytuacji, po raz kolejny okazał się wielkim człowiekiem.
Autor przybliżył przy okazji spory kawał historii gdańskiego sportu żużlowego, a także kadry narodowej, której Zbyszek członkiem był właściwie przez cały okres startów na torze. I tu nie brakuje barwnych opowieści i kulis, choćby z dalekich wyjazdów na eliminacje i finały mistrzostw świata czy popularne przed laty międzypaństwowe test-mecze.

Książka ma miękką oprawę oraz 352 bogato ilustrowane strony. Cena – 39 złotych (kwota zawiera koszt wysyłki.

W specjalnej promocji: dokonując jednoczesnego zakupu książki „Asy żużlowych torów – Zbigniew Podlecki” z dowolną inną (dostępną) pozycją z tej serii, należy wpłacić 57 złotych.
„As żużlowych torów” - ZDZISŁAW DOBRUCKI
Przez osiemnaście lat był czołowym zawodnikiem Unii Leszno. W dorobku posiada tytuły indywidualnego mistrza Polski seniorów i juniorów, brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata, wiele innych udanych występów w nardowej reprezentacji.
Ma swój wielki wkład w to, że o Unii Leszno mówi się: najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce. Jako zawodnik zdobywał dla niej mistrzowskie tytuły indywidualne i miejsca na podium w rywalizacji ligowej. Pomnożył te sukcesy już jako trener, choćby czterokrotnie prowadząc Unię do złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Do tego doliczyć trzeba grad medali, w tym złotych, w innych rozgrywkach. Wielokrotnie był lauretem plebiscytów, choćby na najlepszego trenera Wielkopolski.
Jak sam przyznaje, przy sporcie żużlowym spędził prawie całe swoje życie. Potrafi o tym barwnie i zwykle z humorem opowiadać, co ma odzwierciedlenie na łamach tej publikacji. Mówi ciekawie o latach swoich startów, ale także dziejach drużyny i historii klubu. Jest jedną z wielkich legend leszczyńskiego sportu żużlowego.

Książka ma miękką oprawę oraz 288 bogato ilustrowanych stron. Cena - 34 złote.

UWAGA! W specjalnej promocji: dokonując jednoczesnego zakupu książki „Asy żużlowych torów – Zdzisław Dobrucki” oraz pozycji „Żużlowcy znani i lubiani – Rafał Dobrucki”, należy wpłacić tylko 47 złotych (w tym jest już koszt wysyłki).
Trzynasty As - MAREK KĘPA
Kolejnym, trzynastym już bohaterem cyklu „Asy żużlowych torów” jest Marek Kępa, wieloletni lider lubelskiej drużyny. Publikacja ta, nie tylko ze względu na swój szczególny numer, jest nieco inna niż poprzednie. Ta „inność”, to formuła poszczególnych rozdziałów, będących tak naprawdę zapisem rozmów autora z żużlowcem, któremu poświęcamy tę pozycję. Całość, złożona z siedmiu takich rozmów, ułożyła się w bardzo ciekawą w swej treści formę „wywiadu-rzeki”. Autor, redaktor Robert Noga i Marek Kępa poruszają wiele ważnych spraw, ale w wielu fragmentach przekomarzają się, w innych żartują, a w jeszcze innych po prostu uściślają fakty.
Z książki dowiadujemy się o rzeczach mało, a czasem wręcz zupełnie nieznanych. O tym, jaki był nasz żużel w okresie, gdy Marek Kępa zaczynał go uprawiać, jak się przez te ponad dwadzieścia lat jego startów, a także i później, zmieniał. Był on jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym polskim żużlowcem, który wiedział, że trzeba traktować uprawianie tej dyscypliny jako dość specyficzny, ale jednak swój zawód, z wszystkimi tego konsekwencjami.

Książka ma miękką okładkę, 208 stron. Aby ją nabyć należy wpłacić 31 złotych (kwota zawiera już koszt wysyłki).
Dwunasty Żużlowy As - STANISŁAW TKOCZ – RYBNICKI „MUSZKIETER”
W serii „Asy żużlowych torów” zaprezentowane zostały wcześniej sylwetki trzech rybnickich „Muszkieterów”, w kolejności ukazywania się: Andrzeja Wyglendy, Antoniego Woryny oraz Joachima Maja. Autor, Stefan Smołka, podjął się dokończenia swego dzieła i właśnie do rąk Czyteników trafia biografia czwartego z owych „Muszkieterów”, Stanisława Tkocza.
W tym przypadku opowieść o życiu i karierze tego wybitnego żużlowca, reprezentanta kraju, złotego medalisty mistrzostw świata, drużynowego i indywidualnego mistrza Polski, nieco różni się od poprzednich. Stanisław był bowiem pierwszym z Tkoczów, ale nie ostatnim, który trafił na tor. Z licznej rodziny sport żużlowy uprawiali bowiem także jego bracia, Jan i Andrzej. Im także Stefan Smołka sporo miejsca w swej najnowszej książce poświęcił.

Głównym bohaterm książki pozostaje oczywiście Stanisław Tkocz, którego losy, często burzliwe, od czasów chłopięcych, aż po kres świetnej kariery, zostały opisane tak wspaniele, że trudno oderwać się od lektury. Były w jego karierze, obok wielkich sukcesów, okresy także mniej udane, bardzo trudne nawet, jak choćby wydarzenia związane z próbą zmiany barw klubowych.

Książka ma miękką okładkę i 328 bogato ilustrowanych stron. Cena – 35 złotych (w tym jest już koszt wysyłki)
Bernard Jąder kolejnym "Asem"
Bernard Jąder, wychowanek Unii Leszno, przez szereg lat jeden z jej liderów i kapitan drużyny. Reprezentuje w tej publikacji wieloosobowy rodzinny żużlowy klan Jąderów i jest jego najbardziej utytułowanym członkiem. Na wybitnego żużlowca wyrastał u boku swego starszego brata Zbigniewa, ucząc się od niego nie tylko jazdy na torze, ale także podejścia do uprawianego sportu, trudnego i niebezpiecznego, wymagającego dyscypliny i pieczołowitej dbałości o sprzęt oraz własne, zawodnicze wyposażenie. Ta nauka nie poszła w las, bowiem uczeń, jeśli chodzi o sukcesy, najpierw dorównał do swego brata, a potem szybko go przegonił.

Bilans sportowych osiągnięć Bernarda Jądera, o czym być może nie każdy wie, jest bogaty. Najważniejsze są oczywiście dwa złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski, bo przecież takich zawodników, którzy po mistrzowskie tytuły sięgali więcej niż raz, nie ma zbyt wielu i są to najwybitniejsi polscy żużlowcy w historii tego sportu.

Książka ma miękką oprawę i 248 bogato ilustrowanych stron. Cena – 33 złote (kwota zawiera już koszt wysyłki).
Dziesiąty "As" – Konstanty Pociejkowicz
Bohaterem dziesiątej już publikacji z serii "Asy żużlowych torów" jest niezapomniany lider wrocławskiej Sparty, Konstanty Pociejkowicz. Jego kariera to niemal gotowy scenariusz na film o wielkim wojowniku żużlowych torów, o odważnym, a jednocześnie bardzo skromnym człowieku. Licznych przygód związanych ze startami popularnego Kostka, starczyłoby na biografie kilku zawodników. Przez swoją ambitną, czasami wręcz brawurową jazdę, często odnosił kontuzje, wielokrotnie bardzo bolesne, ale zawsze z uporem wracał tor, by znów prezentować wyborną formę i podbijać serca kibiców na wszystkich stadionach w kraju i poza jego granicami.
Przygód nie brakowało i poza torem, także podczas wyjazdów na zagraniczne stadiony, bo przez całą swoją karierę Konstanty Pociejkowicz był niemal etatowym reprezentantem kraju. Pech nie pozwalał mu jednak na udział w najważniejszych imprezach, w tym w finałach mistrzostw świata na jego, wrocławskim torze.
Autor, znany żużlowy arbiter Marek Smyła, w bardzo ciekawy sposób opisuje wiele zdarzeń, czasem dramatycznych, ale często także bardzo zabawnych. Uroku publikacji dodają liczne archiwalne zdjęcia, a całość dopełnia statystyka związana ze startami Konstantego Pociejkowicza w kraju i na świecie.
Książka ma 208 stron, oprawa miękka. Można ją nabyć wpłacając przekazem pocztowym 31 złotych (kwota zawiera już koszt wysyłki) na adres: Firma Wydawnicza "Danuta" Dobruszek, skrytka pocztowa 19; 64-100 Leszno. Wpłaty można dokonać także na konto firmy (szczegóły na końcu naszej strony).
Joachim Maj bohaterem serii „Asy żużlowych torów”
Był jednym z najlepszych żużlowców naszego kraju, zaczynał niemal razem ze startem ligowej rywalizacji na polskich torach. Jako jeden z rybnickich „Muszkieterów” rozsławiał górniczy zespół, panujący w drużynowych zmaganiach przez wiele lat. To już trzeci z czwórki słynnych „Muszkieterów” Górnika i ROW-u, wcześniej redaktor Stefan Smołka przybliżył sylwetki Andrzeja Wyglendy i Antoniego Woryny, teraz barwnie opisane zostały sportowe i życiowe losy Joachima Maja.
Książka „Asy żużlowych torów – Joachim Maj” to 320 stron tekstu, opowiadań, anegdot, nieraz artykułowanych siarczystą gwarą śląską, gdyż tak właśnie często wypowiadali się bohaterowie tej publikacji, zintegrowane z tekstem zdjęcia, w tym wiele nigdzie dotąd niepublikowanych, arcyciekawa historia powojennego żużla w Polsce, lat pierwszych sukcesów międzynarodowych Polaków na czarnych torach, radości, wzruszeń, łez gorzkich - wskutek klęsk, dramatów, a nawet wprost tragedii, których nie brakowało na ówczesnych żużlowych arenach. Książka ma miękką oprawę. Cena (wraz z kosztami wysyłki) to 29 złotych.
"ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW - ROMAN JANKOWSKI"
NAKŁAD WYCZERPANY
"ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW - JERZY SZCZAKIEL"
NAKŁAD WYCZERPANY
"ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW - ANDRZEJ WYGLENDA"
- 360 stron, cena 25 złotych
DO WYCZERPANIA NAKŁADU
"ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW - HENRYK ŻYTO"
NAKŁAD WYCZERPANY
”ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW – JAN ZĄBIK”
NAKŁAD WYCZERPANY
”ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW – FLORIAN KAPAŁA”
NAKŁAD WYCZERPANY
 
„ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW – ANTONI WORYNA”
NAKŁAD WYCZERPANY
„ASY ŻUŻLOWYCH TORÓW – PAWEŁ WALOSZEK”
Bogato ilustrowana biografia wybitnego zawodnika Śląska Świętochłowice, medalisty mistrzostw świata, czołowego żużlowca Polski i świata. Książka ma 272 strony i miękką okładkę.
Cena: 25 złotych (w tym koszt wysyłki).