NOWOŚCI
Z HISTORII SPEEDWAYAŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWYŻUŻLOWCY ZNANI I LUBIANIŻUŻLOWE ABCASY ŻUŻLOWYCH TORÓWJUBILEUSZE

 
ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY

 
„Żużlowy Leksykon Ligowy” - TOM XI (lata 1983-1984)
Jedenasty tom cyklu „Żużlowy Leksykon Ligowy”, w którym zamieszczone zostały szczegółowe („rozbicie” punktów zawodników w nawiasach) wyniki wszystkich meczów ligowych, rozegranych w latach 1983-1984. Do każdego z tych sezonów dodano obszerny komentarz z najważniejszymi informacjami, ciekawostkami, prasowymi cytatami z opisem najciekawszych meczów. Całość uzupełnia stosowna statystyka oraz bogaty, archiwalny serwis zdjęciowy, będący bardzo mocną stroną tego wydawnictwa. Jest też oczywiście kontynuacja „Drużynowej Parady Ligowej”, tym razem dotycząca klubów z Ostrowa (ciąg dalszy), Piły i Poznania.

W sezonie 1983 triumfowali gorzowianie, w roku 1984 roku, po „remisowym” meczu Unii Leszno w Rzeszowie z tamtejszą Stalą, tytułu mistrzowskiego… nie było. Rozpętała się za to, wówczas rzadko w sporcie spotykana, burza. Autor szeroko napisał o szczegółach tych wydarzeń, o materiałach zawartych w oficjalnych dokumentach z posiedzenia żużlowych władz oraz zacytował echa prasowych publikacji dotyczących tego pamiętnego spotkania.

Książka ma miękką oprawę i 204 strony. Cena 33 złote (w tym jest już koszt wysyłki).
TOM X „ŻUŻLOWEGO LEKSYKONU LIGOWEGO”
„Żużlowy Leksykon Ligowy” to kompendium wiedzy o drużynowych mistrzostwach Polski. Obok komentarza do każdego sezonu, informacji o zmianach regulaminowych w poszczególnych latach, świetnych archiwalnych zdjęć, zamieszczono szczegółowe (z tak zwaną rozpiską w nawiasie) wyniki ze spotkań ligowych w naszym kraju we wszystkich polskich klasach rozgrywek. Wyniki uzupełnione zostały statystyką
Dziesiąty tom obejmuje sezony 1981-1982. W kontynuacji Drużynowej Parady prezentowane są kolejne polskie kluby.
Aby nabyć X tom Leksykonu należy wpłacić 29 złotych (szczegóły dotyczące dokonywani wpłaty na końcu tej strony.
We wcześniejszych dziewięciu tomach znalazły się ligowe materiały dotyczące lat 1948-1980. Można je nabyć jako całą serię (za komplet dziesięciu tomów Leksykonu cena wynosi 145 złotych), jako pojedyncze tomy, po kilka tomów, a także w połączeniu z innymi naszymi seriami wydawniczymi (np. X tom Leksykonu plus VI tom „Z historii speedwaya” – razem 55 złotych).
Razem taniej: za dwa tomy Leksykonu – 39 zł, za trzy – 55, za cztery - 70, za pięć – 84, za sześć – 97, za siedem – 103, za osiem – 120, za dziewięć – 130 zł, za dziesięć – 145 (wszystkie kwoty zawierają już koszt wysyłki).
Warto zadzwonić (695 934-936) lub napisać meila (w.dobruszek@wp.pl) – wydawca uzgodni dobrą cenę na każdy dowolny zestaw książek.
DZIEWIĄTY TOM „ŻUŻLOWEGO LEKSYKONU LIGOWEGO”
„Żużlowy leksykon Ligowy” to jedyna taka seria wydawnicza na świecie, w której obok komentarza do każdego sezonu, informacji o zmianach regulaminowych w poszczególnych latach, świetnych archiwalnych zdjęć, zamieszczono szczegółowe (z tak zwaną rozpiską w nawiasie) wyniki ze spotkań ligowych w naszym kraju we wszystkich polskich klasach rozgrywek.
Dziewiąty tom obejmuje sezony 1978-1980 (z 1978 tylko drugą ligę, pierwsza była w poprzednim tomie). W kontynuacji Drużynowej Parady kolejne kluby, w tym wydaniu zespoły z Leszna, Lublina, Lwowa i Łodzi.
Aby nabyć IX tom Leksykonu należy wpłacić 25 złotych (w tym jest już koszt wysyłki) przekazem pocztowym na adres: Firma Wydawnicza „Danuta” Dobruszek, skr. poczt. 19; 64-100 Leszno. Można też dokonać wpłaty na konto (szczegóły) na końcu naszej strony.
ÓSMY TOM „ŻUŻLOWEGO LEKSYKONU LIGOWEGO”
„Żużlowy leksykon Ligowy” to jedyna taka seria wydawnicza na świecie, w której obok komentarza do każdego sezonu, informacji o zmianach regulaminowych w poszczególnych latach, świetnych archiwalnych zdjęć, zamieszczono szczegółowe (z tak zwaną rozpiską w nawiasie) wyniki ze spotkań ligowych w naszym kraju we wszystkich polskich klasach rozgrywek. Ósmy tom obejmuje sezony 1976-1977 oraz komentarz, wyniki oraz serwis fotograficzny dotyczący ekstraklasy z 1978 roku (ze względu na przekroczenie uzgodnionej objętości, wyniki drugiej ligi 1978 zostaną opublikowanie w tomie dziewiątym). Książka ma miękką oprawę i 204 ilustrowane archiwalnymi zdjęciami strony. Cena wraz z kosztami wysyłki to 25 złotych (wpłata na poczcie na adres: Firma Wydawnicza Danuta Dobruszek, skr. poczt. 19; 64-100 Leszno, z dopiskiem „Leksykon 8”). Szczegóły o dokonywaniu wpłaty na konto na końcu tej strony.
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom VII
To już siódmy tom tej jedynej w swoim rodzaju serii wydawniczej, tym razem z informacjami dotyczącymi lat 1973-1975, zawierający szczegółowe wyniki spotkań ligowych, ciekawe komentarz do każdego sezonu, statystyki, świetne zdjęcia z tamtych pięknych dla żużla lat.
Publikacja ma miękką oprawę, 180 stron.
Cena (wraz z kosztami wysyłki) – 25 złotych
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom VI
Polecamy kolejny tom tej jedynej w swoim rodzaju serii wydawniczej, tym razem z danymi dotyczącymi lat 1970-1972, zawierający interesujący komentarz do każdego sezonu, szczegółowe wyniki spotkań ligowych (niestety, brak kilku pełnych wyników drużyny rzeszowskiej, jak zapewnia autor, będą uzupełnienia). Książka zawiera też tabele, statystki indywidualne, świetne archiwalne zdjęcia, kontynuację Drużynowej Parady Ligowej oraz ciekawostki, znalezione między innymi w regulaminach rozgrywek i komunikatach GKSŻ.
Książka „Żużlowy Leksykon Ligowy” tom szósty ma 180 stron i miękką oprawę. Aby nabyć tę pozycję, należy przekazem pocztowym przesłać 25 złotych (kwota zawiera koszt wysyłki) na adres: Firma Wydawnicza Danuta Dobruszek, skr. poczt. 19; 64-100 Leszno, z dopiskiem Leksykon 6. Można dokonać wpłaty na konto (szczegóły na końcu strony).
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom V
Kolejna pozycja jedynego w swoim rodzaju cyklu, w którym prezentowana jest historia rozgrywek ligowych w naszym kraju, z pełnymi wynikami poszczególnych meczów. Zapis pozwala w zdecydowanej większości na odtworzenie przebiegu spotkania bieg po biegu. Doskonałym uzupełnieniem są interesujący komentarz do każdego sezonu, stosowne statystyki oraz „Ligowa parada”, w tomie piątym dokończenie „Parady” indywidualnej i rozpoczęcie prezentacji „Parady” drużynowej. Ponadto cieszące oko stare zdjęcia, w tym fotografie wszystkich mistrzowskich drużyn.
Tom piąty obejmuje lata 1966 (wyniki II ligi) oraz 1967-1969. Cena wraz z kosztami wysyłki to tylko 25 złotych.
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom IV (1963-1966)
W czwartym tomie „Żużlowego Leksykonu Ligowego” szczegółowe wyniki wszystkich ligowych spotkań, ze zdobywcami punktów i ich „rozpiską w nawiasie” oraz najważniejsze wydarzenia i mało znane ciekawostki dotyczące rozgrywek w latach 1963-1966, z tym że z roku 1966 zaprezentowano tylko wyniki pierwszej ligi (drugoligowe zmagania w kolejnym tomie).
Kontynuowana jest także interesująca Ligowa Parada, czyli alfabetyczna prezentacja wszystkich zawodników startujących w polskich rozgrywkach, w przeważającej większości ligowemu dorobkowi żużlowców towarzyszą ich zdjęcia.
Znajdą w tym tomie, tak jak w poprzednich, coś dla siebie miłośnicy starych żużlowych fotografii. Świetnie prezentujące się na dobrej jakości papierze zdjęcia nie tylko przybliżają żużel z tamtych lat, ale i mają wielką wartość historyczną.
Książka ma 192 strony i miękką oprawę. Cena 25 złotych (w tym jest już koszt wysyłki).
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom III (1959-1962)
To już trzecia część "Żużlowego Leksykonu Ligowego", która tym razem obejmuje lata 1959-1962. Dane z sezonu 1959 dotyczą wyników drugiej i trzeciej ligi (ekstraklasa była w tomie drugim), z pozostałych znaleźć można niemal kompletne wyniki wszystkich meczów ligowych, ze zdobywcami punktów z rozpiską w nawiasie dorobku z poszczególnych wyścigów. Zdecydowaną większość meczów można na tej podstawie rozpisać sobie bieg po biegu.
Ważną częścią cyklu jest "Ligowa Parada", czyli alfabetyczna prezentacja wszystkich zawodników startujących w polskiej lidze, z podaniem jakie zespoły i kiedy reprezentowali oraz ich dorobku medalowego. Zestawienia statystyczne oraz interesujący komentarz do każdego sezonu, prezentujący najważniejsze wydarzenia danego roku, zmiany regulaminowe, świetnie oddający przeobrażenia zachodzące w polskim sporcie żużlowym, dopełniają całości.
Mocną stroną są archiwalne zdjęcia, w tym każdorazowo drużynowych mistrzów na dany rok. Ciekawy format książki pozwala na zamieszczanie zdjęć o sporych rozmiarach, a dobrej jakości papier sprawia, że nabierają one wartości nie tylko Książka ma 204 strony, miękką oprawę. Cena – 25 złotych (zawiera koszt wysyłki).
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom II (1956-1959)
W bogaty sposób prezentowane są w nim wyniki spotkań, zdobywcy punktów, w swej przeważającej większości z tak zwanym rozbiciem w nawiasie. Dodany do każdego sezonu komentarz, obejmujący między innymi zmiany regulaminowe, opisuje ciekawe zdarzenia, zwykle mało znane fakty, a ułożona alfabetycznie „Ligowa Parada” z dorobkiem zawodników startujących w polskiej lidze, dopełnia całości.
Znajdą w tej publikacji coś dla siebie także koneserzy starych, archiwalnych fotografii, ze zdjęciami kolejnych drużynowych mistrzów włącznie. Zbliżony do kwadratu format książki pozwala na zamieszczanie zdjęć o sporych wymiarach, co dodatkowo dodaje im uroku.
W drugim tomie udało się zmieścić lata 1956-1958 oraz I ligę z 1959 roku. Większa ilość spotkań (druga i trzecia liga, rozgrywanie ich z podziałem na grupy), zdecydowanie więcej pełnych wyników, to powód, że drugi tom zawiera nieco mniej sezonów, ale za to są one bogatsze pod wyżej wymienionymi względami.
Książka ma 202 strony i miękką oprawę. Cena (wraz z kosztami wysyłki) – 25 złotych.
„ŻUŻLOWY LEKSYKON LIGOWY” Tom I (1948-1955)
To pozycja, prezentująca historię żużlowych rozgrywek ligowych, z naciskiem na jej stronę wynikową. Mimo sporych „dziur” w wynikach, wynikających z braku materiałów źródłowych, w publikacji zgromadzono zapewne największą liczbę wyników meczów i zdobywców punktów. Każdy sezon opatrzony został stosownym komentarzem, ze szczególnym uwzględnieniem zmian regulaminowych, wspomnianymi wynikami meczów, zdjęciami zespołów mistrzowskich w każdym roku, archiwalnymi fotografiami z kolejnych sezonów. Ciekawa jest na pewno Ligowa Parada, czyli alfabetycznie ułożona prezentacja zawodników startujących w polskiej lidze (w przeważającej większości z tak zwaną główką, czyli zdjęciem twarzy), ich dorobek i zdobycze medalowe w DMP (w tomie pierwszym są to zawodnicy z nazwiskami od A do F).
Książka ma miękką okładkę, 192 strony na dobrej jakości papierze. Tom I obejmuje lata 1948-1955.
Cena wraz z kosztami wysyłki to 25 złotych.